Komfortní a bezpečné vybavení šaten a sociálních zařízení

Šatní skříně, lavice i úložné boxy jsou nezbytnou výbavou šaten většiny sportovních a relaxačních center, škol, obchodů, kulturních a zdravotnických zařízení, ale také šaten bezpečnostních složek a průmyslových podniků. I proto vyžaduje provedení šatního nábytku vysokou úroveň. Konstrukce i použitý materiál musí totiž odolat mnohem větší zátěži, než jaká je vyvíjena na běžný šatní nábytek.

Jak tedy správně poměřit kvalitu šatního nábytku? A jaké možnosti šatních skříní trh vlastně nabízí?

Pozornost věnujte kvalitě technologického zpracování, materiálu i povrchovým úpravám

Při výběru šatního nábytku nezáleží pouze na designu a počtu věšáků či poliček. Obecně je šatní nábytek vystavován náročnějším podmínkám. Slouží k pohodlnému a bezpečnému uložení ošacení, osobních věcí, školních pomůcek či jiných cenností. V případě lavic k častému odkládání věcí a sedání.

Pevná a tuhá konstrukce, vysoká nosnost ložných ploch, odolnost materiálu i povrchových úprav je podstatou a základem bezpečného šatního nábytku. Opomenout nesmíme ani stabilitu a komfortní, tedy snadné i bezpečné používání, jež je pro profesionálně zpracovaný nábytek samozřejmostí. S šatními kovovými skříněmi i lavicemi manipulují totiž i děti. Odolnost šatního nábytku zvyšuje i vhodně zvolená povrchová úprava. Vybírejte proto nábytek, který je opatřen kvalitními a výhradně interiérovými nátěry. Jedině ty totiž odolají vlivům každodenního používání.

Typy šatních skříní a jejich prostorové uzpůsobení

Vnitřní prostor šatních skříní a úložných boxů musí nabídnout široké a variabilní využití. Šatní kovové skříně mohou být provedeny jako jednodveřové, dvoudveřové či třídveřové. Vždy záleží na daném prostoru a potřebách zákazníka. Dostupné jsou však i šatní skříně na soklu, maloobjemové šatní skříně, boxové skříně nebo skříně s již zabudovanou lavicí.

Tento typ skříní je využíván především v místnostech, které nejsou prostorově velkorysé a uzpůsobené pro samostatně stojící lavice. Šatní skříně s lavicí na druhou stranu přinášejí větší komfort a více pohodlí. Také konstrukce šatních lavic musí odpovídat náročnějšímu provozu. Při výběru myslete na pevnost sedáku. Vhodným materiálem je například laminotřísková deska. Nezapomeňte ale také na dostatečnou stabilitu lavice.

Vybavení skříní a doplňkové součásti

Standardní výbavou šatních skříní je tyč, police a tři plastové háčky k zavěšení oděvů. Dveře šatních kovových skříní jsou opatřeny speciálně vyvinutou profilací, díky které jsou dveře tuhé a odolné proti případnému vypáčení. Chybět nesmí odvětrávací otvory, případněplastový štítek pro umístění jmenovky (čísla), který je možné ke skříni objednat v podobě příslušenství.

Pozornost je vhodné věnovat i typu zamykání dveří. Standardně jsou do šatních skříní nabízeny cylindrické zámky nebo otočné uzávěry pro visací zámky. Tyto uzávěry jsou opatřeny speciální bezpečnostní pojistkou proti protočení uzávěru ve dvířkách.

V provozech, které to svojí povahou vyžadují, je vhodné opatřit šatní skříně mincovními zálohovacími zámky nebo zámky kódovými.

Kovovou šatní skříň lze běžně doplnit i dalšími doplňky a nadstavbami, jako šikmou střechou, náhradními policemi, přídavnou dělicí stěnou, držákem na obuv, vnějšími háčky apod. Některé doplňky však nelze implementovat dodatečně. Nebudete-li si vědět rady, požádejte o pomoc při výběru a montáži vybavení skříní některého z našich prodejců.